Pasivní BALANCÉR 1A pro olověné baterie 12V vč. chladiče

Kód: E4788
Značka: OEM
790 Kč 652,89 Kč bez DPH
Skladem (3 ks)
Možnosti doručení
Pasivní BALANCÉR 1A pro olověné baterie 12V vč. chladiče

Detailní informace

Detailní popis produktu

Balancér je jednoduché zařízení sloužící k vyvažování napětí (kapacity) dvou či více sériově zapojených olověných akumulátorů. Např. sestava 2ks 12V olověných baterií zapojených v sérii, kdy součet jmenovitých napětí činí 24V.

Přestože olověné baterie v sériovém zapojení ke svému bezproblémovému provozu balancér přímo nevyžadují, protože je známo, že za provozu obvykle lépe snáší přebíjení, a přebytečnou energií tepelně vyzáří. Mohou však nastat okolnosti, kdy Vám balancér poslouží jako bezpečností pojistka proti vybití či zbytečnému přebíjení, a tím Vám ušetří práci, čas a potažmo i peníze.

1x balancér = 2x 12V olověný akumulátor = vyvažování sestavy 24V 2x balancér = 3x 12V olověný akumulátor = vyvažování sestavy 36V 3x balancér = 4x 12V olověný akumulátor = vyvažování sestavy 48V

Vhodné pro všechny typy olověných baterií: GEL, AGM, zaplavené (údržbové i bezúdržbové)

Příklad:
Solárním panelem nabíjíte sestavu olověných gelových baterií. Vzhledem k ceně nové trakční gelovky je péče o akumulátor na místě. 12V baterie jsou zapojeny sériově, tedy součet jmenovitých napětí činí 24V. Jsou-li obě baterie stejného výrobce, a mají-li stejnou šarži (stejná série = z jedné továry, vyrobeny ze stejného materiálu a ve stejnou dobu), pak by teoreticky nemělo dojít k rozkolísání napětí a oba kusy by měly pracovat bez problémů po celou dobu životnosti. V opačném případě však může dojít k tak zvanému rozbalancování, tedy k situaci, kdy jedna baterie bude silnější, bude mít vyšší napětí a druhá naopak. Při nabíjení pak jedna z baterií dosáhne stavu nabití dříve (14,4V) a bude stále dobíjena. Druhá baterie ještě nebude zcela dobita (14,0V). Součet napětí již činí 28,4V. Bude-li váš regulátor nastaven na 28,8V což je obvyklá hranice pro přepnutí na udržovací režim, bude již nabitá baterie dále pokračovat s nabíjením až na napětí 14,6V (stále se lehce přebijí) a druhá baterie rovněž pokračuje s nabíjením, ale bude teprve na napětí 14,2V. Tedy stále ještě nebude plně nabitá. Ovšem součet napětí již bude činit 28,8V a systém přepne na udržovací režim. Problém: jedna z baterií není plně dobitá! Při používání balancéru k této situaci nedojde. Zařízení jednoduše sleduje napětí obou baterií a tu, která je takzvaně napřed, prostě vybije a tím se napětí srovná.
Pasivní balancér pouze vybíjí baterii, která má vyšší napětí. Proti tomu aktivní balancér může fungovat jako nabíječka a koriguje nabíjecí proud pro obě baterie současně.

Doplňkové parametry

Kategorie: Příslušenství
Záruka: 24 měsíců
balení: pasivní balancér plus chladiče (bez kabelů !!)
odběr: PPL, osobní odběr, doprava BatteryExpert
záruka: 24 měsíců

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: